cesky rozhlas

soucasnost1Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů (BROLN) od  roku  2006


V roce 2006 byla z  rozhodnutí Českého rozhlasu obnovena činnost BROLNu jako rozhlasového tělesa. V podmínkách oproti minulosti sice skromnějších, avšak přesto s rozhlasovou záštitou, se mohl orchestr pokusit navázat na slavnou minulost. Od uměleckého vedoucího a věhlasného primáše Jindřicha Hovorky, jež se svou nadací udržoval nerozhlasovou koncertní činnost BROLNu po dlouhých 12 let, převzal po jeho úmrtí v červenci 2006 vedení orchestru primáš a zpěvák František Černý. V nelehkých začátcích významně pomohl prof. Bohumil Smejkal, emeritní primáš a umělecký vedoucí BROLNu. Přestože BROLN musel na sklonku roku 2012 z  rozhlasu opět odejít, jeho spolupráce s  rozhlasem pokračuje a intenzivní umělecká činnost může pokračovat. V současnosti se orchestr zabývá převážně koncertní činností. Přesto má na svém kontě od r. 2006 i šest hudebních nosičů a mnoho rozhlasových a televizních pořadů.

soucasnost2

Jednou z priorit je  podpora dětských interpretů lidových písní v rámci celostátní soutěže Zpěváček pořádané Folklorním Sdružením ČR. V koncertním programu BROLNu se představují také jednotliví instrumentalisté v sólových virtuózních číslech (Jan Telecký - cimbál, Petr Vysloužil – klarinet, flétny a tárogató). Nejvýznamnějším současným autorem hudebních úprav je člen orchestru kontrabasista Pavel Trkan. Pokračuje i tradiční spolupráce s regionálními zpěváky a instrumentalisty, doplněnými výraznými osobnostmi střední generace Ludmilou Malhockou, Alešem Smutným, Magdalenou Múčkovou a vedle nich i talenty posledních let  Klárou Obručovou, Kamilou Šošovičkovou, Michalem Marholdem a dalšími.

soucasnost3

Od roku 2014 se orchestr zaměřuje na ještě intenzivnější práci s regionálně výraznými  autentickými sólisty ať už jde o legendy Martina Hrbáče, Vlastu Grycovou, Dušana Holého, tak o jedny z nejlepších  instrumentalistů – hráče na Panovu flétnu a zobcové flétny - manžele Liselotte a Jan Rokytovy, fujaristu a zpěváka Pavla saríka a mnohé další. Stále se více se také, v zájmu dobré budoucnosti lidové hudby, věnuje práci s mládeží a to dokonce ve vlastní režii. Jde zejména o závěrečná kola – Moravsko-Slezské a celostátní – soutěže Zpěváček a následné zapojení interpretů – ať už zpěváků či instrumentalistů – do své koncertní a nahrávací činnosti...

logo jmk2021

 

Činnost BROLN finančně podporuje Jihomoravský kraj a statutární město Brno

logo brno

JSN Nuru is designed by JoomlaShine.com